• images.png
  • notfree_contract.png
  • Картина1.png
  • Пасища и мери.png

Доброволните споразумения за уедрено ползване – основен проблем за земеделските производители


В най-натоварения за всеки земеделски производител сезон, когато от него се изисква максимална концентрация върху належащите проблеми, пред българския земеделец се появява ново предизвикателство – държавната администрация. И вместо работата му да бъде улеснена, земеделският производител бива допълнително „затормозен” с изготвяне и представяне на документация.

Ние от ЦКБИТМ и ВА Консулт ООД имаме известна доза опит в работата с апарата, наречен „държавна администрация” и сме наясно с трудностите, които той създава на земеделския производител. Наша основна цел е да ви помогнем с нелеката задача да се преборите с административната работа.

Последното „ново двадесет” е свързано със сключването на доброволни споразумения за уедрено ползване на земеделска земя. Поредната кампания, която би трябвало да е в услуга на земеделския производител, всъщност се превръща за него в основен проблем. Количеството и типа изискуема документация, разминаването между официалната форма и досегашния начин на работа са само малка част от причините земеделците да губят време и пари.

А загубите биха могли да бъдат наистина значителни. Спорни имоти, неизяснени „бели петна”, презастъпвания – всички водят към една спънка – отказване на държавната субсидия. И ако се доверим на максимата, че времето е пари, говорим за пропуснати ползи в огромни размери. Защото вместо да се грижи за продукцията си, на българския земеделски производител се налага да отделя твърде голяма част от времето си да рисува с цветни моливи, да попълва декларации и заявления, да „тича” между сградите на различни институции, които уж се грижат за неговия интерес. А накрая се оказва, че поради разминавания на данните за формата, размерите и местоположението на имотите в различните регистри, се появяват и проблеми със законното определяне на допустимите за обработване земи. Появяват се трудности в определянето точните граници на масивите по ползване, а това води до спорове с други земеделци.

Допълнително, за да е пълно „щастието” на земеделския производител, в процеса на сключване на споразумението по чл. 37в от ЗСПЗЗ излизат наяве и некоректните действия на колегите му. Непълни данни в декларациите, некоректно попълнени заявления по чл. 69 и чл.70 от ППЗСПЗЗ, разминавания между реалните граници на обработваемите площи и официално заявените. И отново загуба на време и пари, да не споменаваме нервите и неудобствата.

Дори да съществува идеален вариант, в който всички страни по споразумението да са коректни и да изпълняват задълженията си, налице е и спънка с техническото изпълнение. Съчетаването на различни слоеве информация, използвани за очертаването на имотите (от цифрова снимка, граници по КВС, очертани имоти в ИСАК, допустими и недопустими за обработване имоти, обработваеми  и необработваеми площи и т.н.), представянето на данните във формата, изискван от ОСЗ, технологичното време за обработка на подадената от всеки земеделски производител информация и поставените крайни срокове, отново водят до проблем.

За улесняване работата на земеделските производители и избягване на възможните загуби, специалистите на „ВА Консулт” ООД създадоха „Комасации”, които в момента ние от ЦКБИТМ разпространяваме безплатно. Нашият опит показва, че продуктът може само да бъде от полза за земеделците, да им спести доста време и да им даде възможност да обръщат внимание на продуктивната част от работата си.

Спаси субсидия

АГРОСИСТЕМИ

Агромениджър

Арендатор

Земеделска къща